Skupinové cesty

Modelová situace: šest kamarádek (z angličtiny, jógy, ze školy…). Rády tráví čas spolu. Rády cestují, fotografují, sportují, relaxují a také nakupují. Rády poznávají nová města, přírodu, pláže, muzea, atrakce. Jak ale cestovat a pořádně si to užít, když nechtějí na klasický poznávací zájezd? Když chtějí v přesně daném termínu? Když chtějí trávit čas jen spolu a ne se zbytkem autobusu? Jedna z nich umí najít a koupit letenky. Druhá už v tom místě před lety byla. Třetí má čas po večerech, mohla by číst recenze hotelů. Čtvrtá zvládne koupit cestovní pojištění na internetu. Pátá upeče na cestu koláč. A šestá… ta šestá je seznámí se mnou :-).

Právě kvůli takovým skupinám žen vznikl můj nápad na individuální cestování. Kvůli ženám po čtyřicítce, které mají už dospělé děti. Také mají (nebo už nemají) manžely, kterým městská turistika nic neříká a chození po památkách je nudí. Které si nechají celou cestu vymyslet, naplánovat a zařídit. Podle toho, co je baví, co chtějí vidět, kde co ochutnat. Věřte, že se máloco vyrovná takové „dámské jízdě“ třeba v Barceloně. Nebo v Amsterdamu. Nebo nakupovacím cestám do New Yorku. Skupinové cestování, jak tomu říkám, je něco mezi sólo cestou a klasickým zájezdem a nemusí být jen pro pár kamarádek. Občas i muži mají své dny a vyrazí společně za dobrodružstvím. A pokud jste rodina, která nepotřebuje relaxovat celé dny u moře a využívat all inclusive v hotelových resortech? Tohle bude přesně styl dovolené pro vás. Podle toho, jak to budete chtít vy. A jestli vás vůbec nic nenapadá a máte jen termín a přibližný rozpočet, tak to je pro mě ta největší výzva a radost zároveň.

Moje srdcovky

NEW YORK

Nekonečná energie mrakodrapů

Brooklyn Bridge

Pokud máte rádi velká multikulturní města, kde je vše, na co si jen dokážete vzpomenout, je New York to pravé. Město plné energie, spěchajících úředníků i líně se potulujících zevlounů, město plné světel, hluku, taxíků v pěti pruzích, město ticha, klidu a zeleně svých parků, město vůní kávy a „donuts“, město, které nikdy nespí. A také město, kde vaši peněženku provětrá bydlení, jídlo i atrakce, a to nemluvím o tom, že kdo vejde kdekoliv do jakéhokoliv obchodu s oblečením nebo botami, neodejde s prázdnou. Nejlevnější jsou na celé cestě paradoxně letenky, které teď stojí kolem 12 – 13.000,- Kč. Ale i New York se dá pořídit za rozumné ceny, když se vybere správný hotel na správném místě (moje oblíbené strategické místo je u Queensboro bridge, odkud je to na Manhattan kousek), koupí se vstupenky v předstihu a ušetří se čas na perfektně sestaveném programu. A pak … ten úžasný výhled z nově postavené Freedom Tower (One World Trade Center), projížďka lodí kolem Manhattanu, let vrtulníkem nad Sochou svobody, baseballové utkání Yankees nebo muzikál na Broadwayi, to jsou zážitky k nezaplacení (na ostatní je tu MasterCard). A když je budete sdílet se svými nejbližšími nebo dokonce s rodinou, budou to zážitky jedny z nejhezčích.

PAŘÍŽ

Láska na celý život

Most Bir Hakim

Chcete se zamilovat jako já v roce 1990? Jeďte do Paříže. Možná namítnete, že jste tam už byli. Já také. Sedmnáctkrát. Je zajímavé, jak se rok po roce to město mění. V posledních letech se mi dokonce přestala Paříž líbit. Asi v důsledku všech změn, které jsou napříč celou Evropou tak znát… Tak jsem udělala pokus: letos jsem po dvacet sedmi letech jela do Paříž sama. Na týden. Vyzkoušet tři různé hotely a projít se městem, jako bych tam byla poprvé. Tak, jak bych program připravovala pro někoho, kdo chce z města vytěžit maximum. A vrátila jsem se nadšená! Nevím, čím to bylo, možná úbytkem turistů v minulých letech se město začalo „zvedat“. Po ulicích už zase teče voda, která je čistí, zase voní chleba z pekáren a espresso z kaváren. Zase v parku vřískají děti a na malých náměstích se hraje pétanque. Domy jsou jeden hezčí než druhý, žádné graffiti, stanice metra dostávají nový kabát, centrum Paříže se zbavilo starého Les Halles a má úplně novou podobu. Jen trochu víc vnímáte bezpečnostní opatření pod Eiffelovkou nebo u Vítězného oblouku. Ale když si od kostela Svatého Medarda vyšlápnete nejkrásnější ulici v Paříži, musíte se zamilovat. Poprvé, podesáté, navždy. Jako jsem se zamilovala já.

LONDÝN

Na fotbal i na muzikál

Tower Bridge

Britská metropole je jedním velkým dárkovým košem. Jsou v něm muzea, irské puby, parky, výletní lodě na Temži, patrové autobusy, fish and chips, paláce, divadla, obrovské stadiony, „bobíci“, nákupní galerie, zahrady, moderní stavby, viktoriánské domy… Na Londýn je i týden málo, je obrovský, a kdo by chtěl ještě na výlet za město, třeba do Windsoru nebo do Eatonu, bude muset mít opravdu pohodlné boty, aby to všechno stihl. Viděli jste film Notting Hill? Takové kouzlo už má Londýn jen někde, ale pořád najdete místa, která vám připomenou Jacka Rozparovače nebo Sherlocka Holmese. Ušetřit se dá na vstupném do státních muzeí a galerií, které jsou zdarma. Ale to ostatní, jako prohlídku Westminsterského opatství, London Eye, plavbu do Greenwiche, návštěvu Tower castle – to všechno zaplatíte dvojnásob. Na bydlení v centru zapomeňte. Mám Londýn ráda, ale podle mě má nejhorší a nejdražší hotely v Evropě. I tak se dá ale při troše hledání najít něco, kde se pohodlně vyspíte, odpočinete si, dáte kávu a ráno dostanete vydatnou snídani. Jestli má něco přívlastek individuální, pak to jsou právě pobyty v Londýně. Musí se vědět kam, kdy, proč a za kolik, i když na dobrém fotbalovém zápase nebo muzikálovém představení by se šetřit nemělo :-).

BARCELONA

Velký mejdan na La Rambla

Casa Batlló

Barcelona je jeden velký svátek. Bezstarostná atmosféra, dokonalý pocit svobody, radosti, v Barceloně chcete najednou tančit v ulicích nebo aspoň zatočit se kolem dokola. Je to trochu šílené město. Možná kvůli Gaudího stavbám, které ve vás vyvolají dojem, že vám do těch skvělých tapas přimíchali nějaké houbičky. Nebo je to kvůli vůni moře, která je cítit až na náměstí Catalunya? Třeba je to tím sluncem, teplem, tmavýma očima místních a vychlazenou sangrií. Asi všechno dohromady. Tohle město je jako stvořené pro výlet za dobrou náladou, jídlem, pitím a dokonce i povalováním na pláži. Tu místní, Barcelonetu, bych (hlavně v sezóně) vynechala. Směrem na sever po pobřeží jsou spousty malých, čistých a poloprázdných pláží, kam se dostanete do půlhodiny městským vlakem. Tak vás čeká bílý písek, tyrkysové moře a plážový bar s dobrotami a vychlazeným drinkem. Večer se pak můžete procházet po slavné La Rambla, kolem přístavu nebo malými uličkami starého města poblíž basiliky. Noci jsou teplé a taxíky bezpečné, můžete se vydat kamkoliv, i na diskotéku za město. A pokud jste romantické duše, stačí si počkat na nádherné představení u fontány Mágica, kde skrz světlo a vodu uslyšíte tu nádhernou píseň Freddieho a Monseratt Caballé: „… I have a perfect dream …“.

AMSTERDAM

Herink a vafle s čokoládou

Oudezijds Achterburgwal

S trochou nadsázky bych parafrázovala: „Zahulíme, uvidíme.“ Skoro každý má Amsterdam spojený s velkou tolerancí vůči marihuaně. Ale i tohle benevolentní město už přitahuje uzdu. Počet coffee shopů klesl na polovinu, na ulicích se psaníčka nebo sáčky nevidí už skoro vůbec. Čtvrť červených luceren u De Oude Kerk okupovali travestiti a pěknou holku aby člověk pohledal :-). Takže se vlastně může do Amsterdamu vyrazit za tím, čím tohle město je, pohádkovou kulisou s vůní syrových herinků ve stáncích , smažených hranolků a vaflí s čokoládou. Město kanálů a nádherných zákoutí, město stovek věžiček a tisíců háků ve štítech, a také město, kde má přednost cyklista, ať se děje co se děje. Můžete to vyzkoušet, půjčovné není drahé. Zajedete si po rovince do Sveepchaartu (námořního muzea), k větrným mlýnům, objevíte moderní výstavbu kolem Areny nebo si užijete jiná, menší města jako jsou Leiden, Utrecht, Alkmaar, Haag, Haarlem … a až vás to přestane bavit, kolo vyměníte za loď a proplujete desítky mostů na desítkách kouzelných grachtů. Pro milovníky lodí je připravené i ubytování na botelech nebo na hausbótech, a to je v létě to nejlepší, co můžete v Amsterdamu zažít. Večerní grilování ryb na přídi a ranní káva když vychází slunce. Možná i s vůni „trávy“…

LISABON

Malovaná kachle západní Evropy

Sao Roque

Každý, kdo se vrátil z Lisabonu, řekl, že je to město překvapilo, a že by to nečekali. A to je to nejvýstižnější. Lisabon je vážně překvapivý: krásný, pitoreskní, malovaný, starobylý, bohatý, voňavý, uspořádaný, zajímavý, ale hlavně není nudný. Každá ulice je něčím zajímavá a kachlemi obložené domy jsou jako byste procházeli muzeem, ne městem. Kovové balkony, malovaná okna, dřevěné vstupní dveře, nestačíte se divit a nestačíte fotit. Že se ve Španělsku dobře jí? V barech a tratoriích čtvrti Bairro Alto snad ještě lépe. Že se ve Španělsku dobře paří? V barech a tratoriích čtvrti Bairro Alto snad ještě víc. Že se ve Španělsku rychle seznámíte? V barech a tratoriích čtvrti Bairro Alto se rovnou vdáte :-). A nejde jen o tuhle vyhlášenou čtvrť. Všude jsou k vidění nádherné domy, většinou jen několika patrové, zdobná náměstí, kostely a kláštery a všude jezdí ty maličké žluté tramvaje, jejichž skřípání zní jak křída na tabuli. Brrrr. Ale kdo se neposouvá tramvají (na nacpání se do čísla 38 musíte mít opravdu pevné nervy), musí chodit do kopce a z kopce. A zase do kopce A zase z kopce. A tak je to pořád a všude. Kdo má problémy s dechem, ať jede raději do toho Amsterdamu. Nebo ne, ať raději trénuje. Protože tenhle opomíjený kus Evropy u Atlantiku je prostě … překvapivý!