Cesty pro jednotlivce

Jak by se vám líbilo, cestovat si „po svém“? To, že umím vybrat dobrý hotel a zajistit výhodnou letenku, se samozřejmě cení, ale vymyslet a vytvořit program na míru? To už je něco jiného. Já ta města znám, byla jsem v nich několikrát, prochodila je křížem krážem a dokážu opravdu poradit. Budete přesně vědět, kolik vás bude stát letenka, ubytování, vstupy, pojištění, jízdenky a… a můj honorář. Žádné balíčky. Žádné neprůhledné ceny. Žádné skryté náklady. Individuální přístup k individuálním cestám.

Moje srdcovky

PAŘÍŽ

Není galerie jako galerie

Výhled z Montarnasse

Vymýšlet programy na míru v Paříži, je pro mě velkým potěšením, vášní a teď i satisfakcí zároveň. Proč satisfakcí? Musím se vám přiznat. Vloni, po dvaceti šesti letech od první návštěvy (a šestnácti pobytech) jsem chtěla Paříž přesunout do kolonky „už nikdy“ nebo „možná někdy a za hodně dlouho“. Přišlo mi, že to město ztrácí svoje kouzlo, pravý břeh je už úplně „černý“, všude jen bezdomovci, žebrající Rumuni, ulice plné odpadků, místní francouzské speciality přizpůsobené směrnicím EU… Když jsem dříve přijížděla z letiště do centra a vystoupila z metra na ulici, bylo to tam. Ta vůně z pekáren, zvuk vody tekoucí po okrajích chodníků, cinkot sklenic s vínem a lžiček na podšálcích. Ale poslední roky jsem tohle nenacházela. Takže jsem letos v srpnu udělala pokus: jela jsem do města nad Seinou úplně sama. Na týden. Bylo po volbách, po Tour de France a místní trávili svoje dovolené na jihu. Vybrala jsem si tři hotely, každý jiné kategorie, abych si vyzkoušela víc úrovní ubytování (a mohla lépe poradit) a do dalších hotelů jsem se šla podívat. Měřila jsem délky front před galeriemi, dobu upečení palačinek, zkoumala hloubku ponoru lodí na Seině a hustotu listí stromů na Place Dauphine. Dělám si legraci :-). Prošla jsem město, jako bych ho viděla poprvé. A zamilovala se, jako poprvé. Tím pádem se mi ulevilo a můžu s klidným svědomím, vášní a potěšením vymýšlet to, jak si to tam úplně nejvíc užijete!

ŘÍM

Od Via Appia k Vatikánu

Ponte Angelo

Jak daleko to měl Nero do senátu? Popusťte uzdu představám, protože tady na vás ta historie opravdu dýchne. Občas i svými čtyřiceti stupni, když se tam vydáte třeba o prázdninách. Ale ve městě už vedro nevadí. Můžete se osvěžit vodou z desítek kašen a fontán, ochladit se výbornou zmrzlinou nebo si užít stín v lavicích některého z kostelů či chrámů, a že jsou jich stovky. Řím je hlavně o památkách, o romantice úzkých uliček dlážděných kočičími hlavami, o žluto-rezavo-oranžových náměstích, která vypadají tak úchvatně na fotkách, když se světlo mění kolem sedmé večer. Řím byl majestát. Nejen za Alexandra Velikého. I teď vás uchvátí rozloha Andělského hradu, symetrie Kapitolu, grotesknost Památníku Vittoria Emanuela II. Skloníte se v pokoře před chrámem svatého Petra ve Vatikánu a s úctou vzpomenete na gladiátory u Colossea. Víte, že je na vrchu Aventin náměstí Maltézských rytířů a na jednom z domů vrátka, jejichž klíčovou dírkou je vidět Vatikánská kopule? A ve kterém hotelu bydlívá vždycky Tom Cruise, protože chce vidět na Španělské schody? A tušíte, kam odtéká voda v Pantheonu na Piazza Rotonda, když prší?  Tak já vás tam pošlu a uvidíte sami, ano?

LAGO DI GARDA

Tisíce odrazů slunce

Lago di Garda

Zase Itálie? Jenže ono je tam tak krásně! Teplo, slunečno, báječné jídlo, památky, koupání, olivy, Prosecco… a Češi. Ti objevili Lago di Garda už před mnoha lety jako skvělé místo na přenocování při cestě do Benátek nebo do Toskánska. Ale zůstat na Lago jen jednu noc, to je jako usrknout si Limonccela (místní likér z citronů) a ani nedopít sklenici. I týden je málo! U jezera můžete bydlet na severu, kde jsou skály a skvělé koupání. Oblíbeným místem je Arco, Torbole nebo Riva del Garda.  Na jihu je to sice „placka“, ale Desenzano nebo Peschiera jsou kouzelná městečka a pak, je to blízko do Verony a Mantovy, kde je k vidění spousta slavných historických památek. Na levém břehu jezera je asi nejkrásnějším místem celé oblasti Limone sul Garda. Na úpatí strmých skal, s nádhernou promenádou a pohledem přes vodu na protější perlu východní části – Malcesine. To je zase atraktivní středověkým hradem a lanovkou na horu Monte Baldo, ze které je vidět celé jezero a výlet na ni je zážitkem pro pěší i pro cyklisty. V Lazise si nakoupíte skvělý olivový olej, v Torri del Benaco si pochutnátne na pizze v restauraci na kůlech, v Gardone Riviera navštívíte v kopci vilu básníka D´Annunzia… Celý týden budete mít co dělat a nebudete vědět, kam dříve. Na kole, autem, na surfu nebo jen tak pěšky. A když si vyberete příjemný hotel s bazénem a dobrou snídaní, budete se sem chtít vracet každý rok 🙂

THAJSKO

Stačí jen ukázat prstem

Pláž Ao Nangu

Když jsem začala přemýšlet nad konceptem téhle cestovky, říkala jsem si, že se zaměřím čistě na městskou turistiku. Že bude i jednodušší koupit lidem letenku, zarezervovat hotel a vymyslet jim program na pár dní. Že žádné „mimoměstské“ lokality neznám nebo že tam si lidé poradí sami. Nakonec je to trochu jinak. On je program zapotřebí i v turistických lokalitách u moře nebo v horách. A když to tam znám, leccos jsem tam vyzkoušela, tak proč ne. Jen místo doporučení jakou linkou metra kam jet, radím, na jaký kopec vylézt pro dobrou fotku, které pláži se vyhnout a co rozhodně nekupovat a od koho. Ostrovy Thajska jsou stále jednou z nejoblíbenějších destinací po celý rok, byť si s námi poslední roky vrtkavost počasí hraje i tady. Dají se tam skvěle nakombinovat například krátké pobyty v Bangkoku plus dva nebo tři ostrovy, nabízí se propojení s Kambodžou, Vietnamem nebo blízkou Malajsií a díky levným vnitrostátním letům bude taková dovolená milosrdná i k vaší peněžence. Krásný komfortní čtyřhvězdičkový hotel se střešním bazénem a snídaní pořídíte v Bangkoku za 1.500,- Kč na noc pro dva. Jen musíte vědět, který to je :-). A na ostrovech, ať už je to Koh Lanta, Koh Chang, nebo menší Koh Tao najdete ubytování jaké si budete přát. Od obyčejných bungalovů na pláži až k pěti hvězdičkový resortům v soukromých zahradách, kde si budete připadat jako v ráji. Stačí jen ukázat prstem…

KAPSKÝ POLOOSTROV

Překvapení pod Stolovou horou

Camps bay

Jste pár nebo čtyři přátelé, kteří nechtějí ani do velkého města, ani lézt po horách, ani se válet u moře? Chtějí aktivní dovolenou, každý den na jiném místě, každý den ochutnat jiné jídlo, jeden den u moře, druh den v kopcích, třetí v přístavu, čtvrtý v národním parku… Tak to je přesně pro vás Jihoafrická republika. Ale ne severovýchod s hlavním městem, ale jihozápad. Kapsko a jeho kouzelné okolí. Pod majestátní Stolovou horou se rozkládá příjemné město s historickým centrem, barevnými domky čtvrti Bo Kaap a nádherným přístavem, ze kterého je největší zábavou pozorovat chuchvalce bílé mléčné mlhy a mraků, které se přes Stolovou horu mírně převalují. Podotýkám, že od stolu jedné z báječných restaurací je ta podívaná obzvlášť „chutná“. A okolí Cape Townu je ještě zajímavější. Malá i velká vinařství, nádherné hory, krásné pláže s blankytnou vodou (ale strašně ledovou), kolonie tučňáků a pštrosů, Mys Dobré naděje, botanická zahrada, malá koloniální městečka Franschhoek a Paarl a také safari.  V oblasti Kapského poloostrova je několik soukromých rezervací, které sice velikostí nemohou konkurovat Krugerově parku, o to větší je tam ale šance vidět „velkou pětku (slon, buvol, nosorožec, lev a levhart).  Tady ji máte jako na dlani, za svítání i při západu slunce.A dva dny v krásném resortu s bazénem a fantastickým jídlem je třešničkou na dortu celého výletu na jih Afriky.

BALI

V chatičkách i v pětihvězdě

Bali

Na Bali teď jezdí každý! No vážně, od té doby, co tam pár Čechů zakotvilo natrvalo a na sociálních sítích sdílejí fotky z ráje, chce to každý vidět. Letenky se dají sehnat za 15.000,- Kč, pak se člověk přesune taxíkem do Kuty, tam propaří pár večerů a nocí, pak se přesune do Ubudu, kde polovinu času prospí a posledních pár dní skončí někde na pláži, kde se kvůli odlivu nedá půl dne koupat. Bude to levné, bude to rychlé a pravděpodobně to nebude stát za nic. Bali nemá nejhezčí moře ani nejhezčí pláže. Ale má nádherné chrámy, pralesy, zapomenuté pláže s černým pískem, útesy a zálivy, pár sopek, rýžová pole a báječné jídlo. Pokud se vyberou opravdu hezké lokality a kvalitní hotely, vymyslí se dobrý a vyvážený program (včetně návštěvy okolních ostrovů) a cestou tam se stavíte na pár dní třeba v Kuala Lumpur, Hong Kongu nebo v Singapuru, bude to pro vás nezapomenutelná dovolená. A to i tehdy, když se odvážíte půjčit si skútr a poznávat ostrov na dvou kolech. Nebo jen na kolech. Přinejhorším na dvakrát dvou kolech :-), i když místní potvrzují, že auto je lepší si pronajmout i s řidičem, a využít jeho znalosti prostředí (cca 50 euro za den). Třeba já odvahu sednout si na skútr nemám (musíte mi to pak vyprávět). Dokážu vám vymyslet a naplánovat cokoliv, zařídit trajekty, rezervovat loďku, domluvit instruktora potápění nebo kuchaře, co vás naučí místní Nasi Campur.

Kontaktujte mě