Cestovní služby

Většina mých klientů ode mne požaduje zajištění celé dovolené „na klíč“. Od letenek, transferů, jízdenek, ubytování, přes itinerář nebo podrobný program až ke vstupenkám na různé akce. V dnešní době je ale mnoho lidí, kteří chtějí vybrat třeba jen ubytování, protože nechtějí číst dlouhé recenze o hotelích a složitě zjišťovat, kde je klidné místo, zda tam mají pohodlné postele, jestli stojí za to zaplatit si snídani, jak daleko je na metro… Pro takové klienty nabízím jednotlivé cestovní služby.  Buď jim dám tip, kde danou věc koupit, nebo ji pro ně zajistím já.

Moje srdcovky

LETENKY

Od agentur i leteckých společností

Emirates-ekonomická-třída-interiér-Airbus-380

Ne každá levná letenka je opravdu výhodná, byť se Google super slevovými nabídkami jen hemží. New York za 8.000,- Kč, no nekupte to. Ale když nabídku rozkliknete, většinou vám to nabídne jeden naprosto nereálný termín. Chybové letenky umějí sehnat borci, co sedí nad notebookem 22 hodiny denně. A to já nejsem. Protože vím, že nezáleží jen na ceně, ale taky na kvalitě společnosti, časech a podmínkách. Víte, že zahraniční zprostředkovatelé jako GoToGate nebo Mytrip jsou sice levnější než Student agency nebo Pelikan, ale jakákoliv komunikace s nimi vás bude stát dost peněz? A když s nimi budete něco řešit, tak skoro nic nevyřešíte? To samé se týká vymáhání náhrad za letenky. Většinou nekomunikují… Vyhledávačů jsou na internetu také desítky, takže najít dobrý spoj není nic složitého. Ale bude vám na přestup v Dubaji stačit hodina? Nebo v Miami dvě hodiny? A musíte mít kvůli tomu vízum ESTA? Jak dlouho trvá přesun z Terminálu 3 na Terminál 5 v rámci londýnského Heathrow? Dá se při přestupu v Istanbulu využít osmihodinové pauzy a jet do města? Jak je to vlastně s palubními zavazadly? Platí na zrušený let cestovní pojištění? Tohle všechno jsou otázky, jejichž zodpovězení je důležité právě při výběru vhodné letenky. A takovéhle otázky vám žádný vyhledávač nepoloží :-).

UBYTOVÁNÍ

Hotely, hostely, AirBnB

hotely-airbnb

„Nám je to jedno, kde budeme bydlet, stačí nám postel, sprcha a wifina“. Tak tohle slýchám často, především od těch mladších. Taky jsem dříve cestovala co nejlevněji. Všichni známe Booking.com. Sama ho využívám a považuju za nejlepší systém rezervace ubytování vůbec. Nehledě na perfektní servis, který poskytují (a že jsem toho už řešila…). Ale všimli jste si, že ty nejlepší recenze jsou vždycky na začátku? A jak jsou rozdílné podle národnosti cestovatelů, kteří tu recenzi píší? Francouzi nikdy nemůžou nic najít. Angličanům všude chybějí konvice. Také je rozdíl v tom, zda referenci dává batůžkář nebo zkušený cestovatel ve středním věku. A co sezóna? A roční období? Na všechno tohle se musí brát zřetel. To, že má obyčejný hostel v srpnu skvělá hodnocení od low cost hostů neznamená, že je dobrý. Stejně tak jako 7,5 u pětihvězdičkového hotelu není žádná tragedie. Nojo, ale kdo má tohle všechno číst? A zjišťovat? A porovnávat s recenzemi na TripAdvisoru nebo stránkách samotného hotelu? A je Booking opravdu nejlevnější, nebo má ten hotel taky nějakou „akci“? Nevíte? Já také ne, ale já to všechni zjistím :-).

TRANSFERY

Jízdenky, trajekty, shuttle busy

transfery-busy

To je kapitola sama pro sebe. Všichni chceme cestovat co nejlevněji (i já, samozřejmě :-)). A pak vyjdete z letiště a je to tady: taxikář neví, kolik by měl chtít za cestu do hotelu, nejlépe všechno, co máte. Autobus do centra … ale kde je zastávka? A kupujou se lístky uvnitř nebo někde v hale? A staví to kde? Co je to za tyhle malé autobusy? To je taky nějaký shuttle? Z hotelu sice psali, že zajistí vlastní auto, to ale vyšlo ještě dráž než taxík. Tak co si máte vybrat !?! Uznávám, že vyhodit někdy i tisícovku za taxík, je hrozný. Ale s kufrem fo tuk tuku? To vás ani nevezmou. Jste po deseti hodinách v letadle, utahaní, nevyspalí a ještě pobíhat po letišti a hledat, kam a kdy co jezdí… Znám většinu letišť. Vím, že je příjemný autobus v Římě a nemusíte utrácet na leonardo Express (pokud nechcete). Že z JFK je nejjednodušší a nejrychlejší jet na Manhattan metrem. Že v Bangkoku už vede trada metra přímo do města a nemsíte platit 700,- za taxík. To samé v Dubaji. Ale třeba v Petrohradu musíte nejdříve maršrutkou. V Istanbulu se vyplatí sdílený minibus. A jezdí vůbec městská doprava po půlnoci? Další věc: stop over. Na co si dát pozor, kde jsou na letištích místa s lehátky, to všechno je dobré vědět. Ode mě.

VSTUPENKY

Na koncert i na fotbal

transfery-jizdenky

„Šárko, umíš mi sehnat levný lístky na NBA do Madison Square Garden?“ Nooo, tak neumím :-). Seženu to, co je dostupné na internetu a dokážu porovnat nabídky. Protože v tom jsou ty největší rozdíly. Někdy se mi podaří koupit lístek na zápas Barcelona vs. „někdo“ za slušnou cenu přímo přes stránky klubu, někdy je všechno vyprodané a nepomůžou ani známosti. To samé platí pro Wimbledon, koncerty světových kapel, lístky do divadla apod. Spíš je dobré vědět, jaké lístky a za kolik se dají koupit předem a jaké je dobré shánět až na místě. Klasickým příkladem jsou muzikály na newyorské Broadwayi. Na premiérové kousky se stojí fronty a na internetu je hned vyprodáno. Ale na klasiku typu Fantom opery, Chicago nebo Čarodějky nemusíte kupovat předem nic. Do prodeje se tptiž dají lístky za cca 130, 150 usd. Ale když si den předem obejdete v divadelní čtvrti pár pokladen, seženete na místě slušné vstupenky i za polovinu. Naopak když budete chtít do milánské La Scaly, možnost, že v ten samý den seženete za symbolických 20 euro lístky na stání v šestém patře, je mizivá. A poslední věcí ke zvážení je to, zda budete mít po celodenním chození po městě ještě vůbec sílu na nějaké večerní představení. V první půlce se totiž běžně usíná :-).

ZÁŽITKY

Adrenalin nebo relax

zazitky

Jakápak by to byla dovolená bez výletu lanovkouna nejvyšší kopec, bez plavby výletní lodí, bez návštěvy zábavního parku nebo naopak bez půl dne ve vyhlášeném wellnessu? Počítejte s tím, že není nic dražšího, než zážitek. Třeba ten kulinářský. Chcete v Paříži do restaurace pyšnící se michelinskou hvězdičkou? Připravte si 200 euro na osobu a možná budete i zklamaní. Londýnské „oko“ vám ukáže z výšky Temži, Big Ben, nábřeží a dohlédnete opravdu daleko, ale cena 700,- Kč není nejmenší. Speciální výstavy ve vídeňské Albertině už stojí běžně 16 euro. Je hodně těžké rozhodnout se, co absolvovat, a co naopak vynechat. Asi nejhorší jsou fronty. Proto se často kupují vstupenky s tzv. „fast track“, přednostním vstupem. Třeba na Eiffelovku nebo do Varikánských muzeí. A i tady si musíte dát pozor. Jedna agentura vám to na internetu nabídne za 28 euro, druhá za 33 a třetí za 38. Je v tom rozdíl? Většinou ano a od toho je dobrá právě ta osobní zkušenost. Na druhou stranu: Eiffelka je klasika a chce na ni každý, ale těch lidí a fronty i se vstupenkou předem? Jestli na ní netrváte, Tour de Montparnasse je možná lepší zážitek. Je výhled z Campanily na náměstí Svatého Marka v Benátkích ten nej? Znám lepší. Levnější, krásnější a bez front. A když už jsme u Benátek … jednotná cena 100 euro za 40 minut v gondole? Stojí to za to? Co myslíte?

POJIŠTĚNÍ

Cestovní, pro potápěče i sportovce

pojisteni-zlomena-noha

Cestovní pojištění je povinnost. Ne nutnost. Povinnost. A každý druhý cestovatel si ho koupí špatně :-). Základním pravidlem je, že pokud si koupíte (a zaplatíte) v pořadí první cestovní službu, musíte si do 24 hodin zajistit cestovní pojištění obsahující storno. Jestli vás storno cesty nezajímá, pojistěte se klidně až den před odjezdem. V EU nám sice pltí ty naše kartičky členů EU, ale to nás jistí jen v případ běžných ošetření nebo hispitalizací, na které máme v rámci RU nárok. Neznamená to, že když mám kartičku, promarodím s otevřenou zlomeninou stehenní kposti měsíc ve Francii a je to v pohodě. Všechno má svopje omezení. Takže pro Evropu můžeme mít to pojištění levnější, s nižším krytím. A buďtr si jistí, že vás cizí nemocnice velmi brzy uvolní pro převoz do té „domácí“ (kdo by to taky platil, že?). Se zámořím už naše náklady stoupnou. Víte, kolik stojí týdenní pobyt v newyorském nemocnici? Balík. Tam jen u doktora pozdravíte a necháte tam 200 dolarů. Afrika nebo Asie jsou na lékařskou péči sice levnější, ale do kterého špitálu budete chtít přvézt? Do levného? Připravte se na hodiny čekání a třeba i desítky lidí na pokoji. Do drahého? Tak si připravte nabitou kreditku a pořádné pojištění! A hlavně si schovejte všechny účtenky, aby vám je naše pojišťovna pak mohla proplatit. Potápíte se? Víte, kolik stojí použití dekompresní komory? Nebo záchranářská akce na moři? Prostě pojištění není nutnost. Je to povinnost.

Kontaktujte mě