Tématické víkendy

Na podrobné poznávání velkého evropského města je ideálních pět nebo šest nocí. Ale ne každý si tenhle „časový“ luxus může dovolit, proto jsou tak v oblibě prodloužené víkendy. Je to nejčastější typ krátké dovolené. Většina hotelů má sice vyšší sazby, letenky jsou dříve vyprodané, všude je více turistů, ale ta možnost užít si od čtvrtka do neděle (nebo od pátku do pondělí) trochu zábavy a poznání, ta je tady 52 krát v roce :-). 

Dám vám malou radu: pokud se vydáte na prodloužený víkend, naplánujte si ho co nejdéle předem. Nechtějte stihnout úplně všechno, vyberte si jen pár zajímavostí, spíš hodně choďte a vnímejte atmosféru. Nebo si vyberte něco speciálního, kvůli čemu vyrazíte… výstavu, koncert, veletrh, premiéru v kině, nový muzikál, výprodeje oblečení… Volte raději čtvrtek až neděli, protože v pondělí je většina památek zavřených v celé Evropě. Možností jsou stovky a nic není nemožné…

Moje srdcovky

KARNEVAL V BENÁTKÁCH

Symbolická

Zapomeňte na autobusové rychlo výlety za pár korun. Zaleťte si do Benátek sami, na moc peněz vás to nevyjde, ať už poletíte do Trevisa kousek za městem nebo přímo na letiště Marco Polo. Máte na to skoro deset dní v roce (včetně dvou víkendů). Když si zajistíte hotel v dostatečném předstihu, může být vaše únorová návštěva Benátek nezapomenutelným zážitkem. Hlavně se ujistěte, že má hotel kvalitní topení a chtějte pokoj ve vyšším patře (v únoru je totiž pěkná zima a od vody o to víc). Péřová bunda, teplé rukavice a šála se vám vejdou i do příručního zavazadla. A stejně budete odlétat v podobném počasí, jako bude v Praze. Fenomén benátského karnevalu nespočívá jen v průvodech masek po celém městě a večerní přehlídce na náměstí Sv. Marka. Všude je spousta doprovodných programů, stačí sledovat internetové stránky s nabídkou akcí. Pak vás čekají vychytávky jako závody gondol, čokoládová párty, plavba kolem ostrovů v maskách nebo divadelní představení. Nám se osvědčilo „nejít s davem“, ale proti němu. Potkáte a vyfotíte si toho víc a zjistíte, že  nejhezčí průvod je od kostela San Pietro v Casetllu a závody gondol na kanále Cannaregio z mostu Tre Archi. Budete zaručeně jen mezi místními. Nemusíte si kvůli tomu ani pořizovat kostým. Bude stačit malá škraboška, nebo zdobený límec a klobouk, kterých se všude prodávají stovky. Chcete přece aspoň trochu zapadnout…

RELAXAČNÍ BUDAPEŠŤ

Sárvár

Neznám jiné město, kde se dá tak báječně skloubit fantastické jídlo (hlavně to nedietní) s relaxací v lázních. Je jedno, zda se vydáte na cestu v zimě nebo v létě. Pravda, v létě můžete návštěvu Budapešti obohatit ještě procházkami centrem, zdoláním hory Gélért, ochutnáváním dobrot v kavárně Gerbeaud nebo nakupováním toho nejlepšího uheráku a čabajky v centrálním marketu. Také lázně můžete využít především ty venkovní. Mně osobně se nejvíc líbily Széchenyi Fürdö v parku u zámku Vajdahunyád. Jsou obrovské, se spoustou venkovních bazénů, termálních vířivek a samozřejmě i s mnoha bazény uvnitř. Ale v zimě, v zimě to má přece jen větší kouzlo. Budapešť má několik krásných hotelových komplexů, s lázněmi přímo uvnitř. Výhodou je, že podle počasí můžete na procházku po zasněženém městě a ochutnávat pečené kaštany nebo svařák z bílého vína, ale když se vám nechce, nemusíte z hotelu vůbec nikam. Po vydatných snídaních se naložíte do bublinek, do sauny, do horkých termálních van, do rašeliny nebo si zajdete na masáž. V hotelech bývá k dispozici i polopenze. Na druhou stranu, projít si třeba Margaretin ostrov, kde tyhle komplexy stojí, také není k zahození. A jeden tip na závěr: síť restaurací Trófea Grill. Fantastické jídlo stylem „all you can eat“ za pár stovek včetně alko i nealko pití. Vybrat si můžete z několika poboček po městě a rezervace je nutná. 🙂

FENOMÉN LA SCALA

La Scala

Přesně o tom jsou prodloužené víkendy… vyrazit na nějakou akci. Například na výjimečnou výstavu, jaké bývají ve vídeňské Albertině. Nebo se projít po místech, která jste viděli v posledním filmu, třeba po stopách Šifry mistra Leonarda do Paříže. Nebo na koncert do La Scaly. Přijde vám to „ulítlé“? Proč? Milánská La Scala má na páteční a sobotní večery vstupenky běžně k dispozici na internetu. Muziku podle svého gusta si jistě vyberete a třešničkou na dortu může být třeba nějaké dirigentské světové eso jako třeba Zubin Mehta nebo Herbert Blomstedt. I opery jsou v La Scala zážitkem. Lístky se pohybují od 80 do 500 eur, ale dají se sehnat i za méně a jeden tip pro „batůžkáře“: těsně před představením se můžete za symbolických 20 euro dostat do posledního patra divadla a nemusíte mít formální oblečení. A co ve dne? Přes den se můžete podívat po památkách, vylézt na střechu milánského Dómu, dát si báječnou zmrzlinu nebo se jen tak potulovat kolem kanálu Grande. Říká se, že Miláno je město módy, ale nakupuje se tam přece jen dráž, než u nás. To je lepší vidět právě něco, co u nás nemáme a nikdy mít nebudeme. Třeba Poslední večeři od Leonarda da Vinci v kostele Santa Maria delle Grazie. Lístky shánějte aspoň tři měsíce předem, přes agentury je cena mnohonásobně vyšší. A skvělým zakončením výletu může být i oběd v nedalekém bistru Hardy, kde dělají fantastické sendviče. I o tom je Miláno.

TOUR DE BEER V DUBLINU

Pouliční muzikant

Pivo, pivo a zase pivo… Letět do Dublinu jen kvůli pivu by byla asi dost velká „frajeřina“, i když by mi vyznavači zlatého moku určitě oponovali. A mám pár přátel, kteří si jednou za pár let takovýhle výlet udělají. No není divu, jen ve čtvrti Temple Bar jsou desítky podniků, kde se dá jíst, pít a poslouchat skvělou muziku do pozdních nočních hodin. Jen pro játra je to trochu náročnější. 🙂 Do Dublinu létá přímým letem nízko nákladový dopravce Ryanair, ale zastávku si můžete udělat i v Londýně a projít se po památkách (pokud poletíte s British Airways), Dublin jich přece jen tolik nemá. Za návštěvu však stojí staré město se svojí pěší zónou plnou amatérských muzikantů, jejichž kvalita předčí většinu českých kapel, středověký dublinský hrad, Trinity College nebo Národní muzeum. A také krásné mosty přes řeku Liffey, včetně těch nejmodernějších, jako je Samuel Beckett Bridge. A pokud byste po celonočním poznávání dublinských klubů udrželi golfovou hůl, půlden na ostrově Bull je ideálním zpestřením víkendového pobytu. Podívat se můžete samozřejmě i za město, spousta malých cestovek nabízí jednodenní výlety, třeba do Tullamore, kde se detailně seznámíte s výrobou téhle známé whisky (ale musí vám být víc než 18 let). A kdybyste už měli alkoholu dost a zatoužili po oáze zeleně a klidu, 30 km od města je na dvaceti hektarech pozemků panství Powerscourt, které je (a nejen pro golfisty) oblíbeným místem výletů do hor. Ale pozor! Jste v Irsku, takže pláštěnka nebo deštník budou nutností :-).

KONCERTY V BERLÍNĚ

Sony

U2, Bryan Adams, Depeche Mode, James Blunt, Shakira a desítky dalších interpretů vyprodávají každým rokem Mercedes – Benz Arenu v Berlíně. Je to pro nás, Čechy, také to nejbližší možné místo, kam na velký koncert jet nebo letět. Výhodnější je ale bezesporu auto, jen si musíte najít ve městě bezpečné parkování (a zelenou samolepku s číslem auta, aby vás do německých velkých měst vůbec pustili). Nejlepší je spojit návštěvu koncertu s jedním či dvěma dny ve městě. Berlín je nám hodně blízký, lidmi, jídlem, architekturou. Můžete se z nostalgie projít od Braniborské brány přes Unter den Linden až k Check-pointu Charlie, který rozděloval Berlín na západní a východní. Samozřejmě nemůžete vynechat prohlídky a focení u kousků Berlínské zdi, rozsetých po městě jako pietní i varovně vztyčené prsty bezpráví, útisku a nesvobody. Můžete celý den strávit v úžasných muzeích Museumsinselu (ostrov v centru města), plout vyhlídkovou lodí po Sprévě a kanálech od zámku Charlottenburg a můžete z Alexanderplatzu přejít k televizní věži a podívat se na město z výšky. Máte-li odvahu, ochutnejte kari wurst a nemáte-li, dejte si třeba skvělý kebab v tureckém bistru, pizzu v italské tratorii na nábřeží nebo skvělý guláš v malé hospůdce staré čtvrti u Nicolaikirche. A kdybyste náhodou nebyli příznivci dobré muziky, zkuste třeba návštěvu mezinárodního veletrhu cestovního ruchu, který opravdu stojí za to. Berlín je multikulturní město, kde vám tři dny utečou jako voda.

VÍDEŇSKÉ VÁNOČNÍ TRHY

Červené ozdoby

Atmosféru vánočních trhů můžeme zažít v Lipsku, Norimberku, Drážďanech, ve Wroclawi, Salzburku a … a ve Vídni. Letět do Vídně se nevyplatí, ani cenově, ani časově. Lepší je auto, někdy vlak, ale především autobus. Již několik let mívá společnost Eurolines v tomto období akce 1+1, takže vás jízdenka tam a zpět vyjde na 490,- Kč. V osm ráno vyjedete z Florence a před polednem jste v centru Vídně na lince metra 3. A bez starostí. Kdo by se totiž, jako řidič, chtěl vzdát těch výborných kořalek, svařeného vína a punčů, kterých jsou plné trhy? Jedním z největších je tradiční trh před radnicí, který je otevřený do nočních hodin. Najdete na něm vše, od barevných ozdob, přes zajímavé svíce, dřevěné hračky až po jídlo nad kterým se sliny jen sbíhají. Každý trh má v posledních letech i svůj speciální hrneček, do kterého si necháte načepovat „šnaps“ a odnesete si ho na památku. Napočítali jsme celkem 13 tržnic v centrální Vídni a za ten nejkouzelnější považujeme už léta trh na Spittalbergu. Skvělá atmosféra, fantastický raclett s cibulí na chlebu, desítky druhů kořalek a málo turistů, jen místní. Až se vám omrzí vůně klobás a vína, vyrazte za kulturou. Na podzim většinou začíná v galerii Albertina nějaká výjimečná výstava obrazů končící po Novém roce, takže období prosince je ideální dobou pro návštěvu. A pokud budete mít opravdu štěstí, seženete lístky na nějaké pěkné divadelní představení do Burgtheatru a ochutnáte sacher dort, který bude lepší, než ve stejnojmenné kavárně.