Firemní pobyty

Pracujete ve firmě, která čas od času vyhlásí pro svoje zaměstnance soutěž? Třeba o víkendový pobyt v lázních či dokonce o zahraniční dovolenou? Nebo jste přímo majitelem takové firmy? Pryč je doba teambuildingových akcí pod stanem. Dnes se jezdí na ochutnávky vína do Toskánska, za golfem do Španělska… K utužení pracovních vztahů pomáhají spíše ty příjemné zážitky, a tím nejpodstatnějším slovem je „sdílení“.  A proto je v dnešním technicky vyspělém světě nejdůležitější nápad. Něco, co bude jedinečné a neopakovatelné.

Udělat „incentivní“ pobyt na míru celé firmě, velmi speciální a s veškerým komfortem, není vůbec jednoduché. Střední a vyšší management má svoje nároky, tito lidé tvrdě pracují a tráví ve firmách spousty času. Zaslouží si jen to nejlepší. Takže dejte sbohem lezení po žebřících přes potok a tvorbě vtipných textů u večerního opékání buřtů. Doba pokročila. Plavba katamaránem po Karibiku, gastronomický týden ve vile v Toskánsku, golf na Mauritiu, pozorování polární záře na Islandu. To je to, na co budete vzpomínat díky práci, kterou děláte…

Moje srdcovky

VŠECHNY TVÁŘE ABU DHABÍ

Mešita Sheik Zayed

Uznávám, takový pobyt je vážně pro fajnšmekry. No aby ne. Většina lidí, ať už byznysmenů nebo po teple toužících turistů, zamíří do Dubaje. Přímé lety z Prahy, dokonce letadlem Emirates Airbus A 380, přehledné město, luxusní obchodní centra, přeplněné pláže, silná auta, výlety do pouště… Už je to takový standard. Ale co se takhle podívat o pár desítek kilometrů dál? Hezčí a čistší moře, klidné promenády, méně lidí, skvělé a nepředražené místní jídlo, nádherná muzea, přístav, beduínská vesnice a hlavně největší taháky: velká mešita šejka Zaeyda (3. největší na světě), nádherná golfová hřiště (třeba na ostrově Yas), Mangrove National Park, designové hotely (Yas Viceroy nebo Rosewood) a… Ferrari World. Ideální kombinace především pro muže – kolegy. Jedině tam si totiž můžete vyzkoušet, jaké je to sedět ve Ferrari a řítit se tři sta kilometrovou rychlostí. No a nakonec – terénními Toyotami do pouště můžete i odsud a do Dubaje můžete jet na celodenní výlet. Je to z Abu Dhabí necelou hodinu jízdy taxíkem. Stačí si taxi objednat v hotelu (jen malé doporučení, nechtějte ho na celý den, ale jen na cestu tam, počítají si velké peníze za jakékoliv čekání či pauzy). Další variantou výletu z Abu Dhabí je lokalita Ras Al Khaimah, kde jsou ty nejhezčí pláže Spojených arabských emirátů. Ať už si vyberete jakoukoliv kombinaci, klid a luxus oceníte všude.

GURMÁNSKÉ TOSKÁNSKO

Toskánsko

Kdo by neznal knížku a film Pod Toskánským sluncem… kamenné domky, zapadající slunce, stoly plné šunky, sýrů, panini a rudého vína, výhled na nádherné kopce a stín pod starým olivovníkem. A řev cikád ze zahrad a dvorků. A kytice slunečnic. A taky grapa. To se to těm malířům tvořilo! Leonardovi stačilo vyjít před rodný dům a nemusel si u Mony Lisy vymýšlet žádné pozadí. Není divu, že právě v této oblasti vzniklo nejvíce malířských a sochařských skvostů. A taky kuchařských receptů. Všimli jste si, že když zmáčknete zralou olivu, voní vám pak ruce celý den? A že si nejvíc pochutnáte právě na extra panenském olivovém oleji s kusem čerstvě upečeného chleba? Tak já mám pro vás návrh: najdu vám nádhernou toskánskou vilu. S bazénem a krásnou terasou. Kdo bude chtít, vyrazí na výlet, kdo ne, bude jen lenošit. Na jedno odpoledne vám tam pozvu kuchaře a s ním se naučíte vařit neuvěřitelnou baštu. Další den si vás vyzvedne místní kráska a provede vás rodinnou fabrikou na výrobu olivového oleje. A pak se pojedete podívat na nádherný statek na samotě a tam si půjčíte koně. A nebojte, na hrozny také dojde, nebudete vědět, co ochutnat dřív, zda Montepulciano, Chianti nebo Barolo. A kdyby vám přišlo Toskánsko přece jen moc turistické, stačí říct. Stejné věci umím o pár desítek kilometrů na východ. V Umbrii. 🙂

KAPSKEM NA GOLF I ZA VÍNEM

Vinice

Byli jste někdy na Novém Zélandu? Že ne? Nedivím se, tam se vydá opravdu málokdo. Skvělou alternativou je právě Jihoafrická republika, lépe řečeno Kapský poloostrov. Najdete tam všechno: průzračné moře, krásné pláže, hory, skály, vinice, palmové háje, malá městečka i Kapské město se svojí dominantou, Stolovou horou. Většina individuálních turistů se JAR spíš vyhýbá. Můžete si být jistí, že Cape Town není klasická Afrika. To není Johannesburg nebo Pretoria. Kapsko je nádhernou kombinací přírody, milých lidí, anglického kolonialismu, vinic, skvělého jídla a samozřejmě spousty květin, stromů a hlavně divokých zvířat na safari. Celá tato lokalita je naprosto bezpečná, nicméně se vyžaduje dodržování určitých zásad. Cestuje se striktně auty, do úplně prázdných ulic se nechodí „sólo“, ve slumech za městem se prostě nezastavuje a opalovací krém musí být s faktorem 30+ :-). Kapsko má spousty možností nádherného ubytování. Většinou se jedná o pár apartmánů ve velkém domě, kde je bazén a terasa s výhledem. O fantastických snídaních nemluvě. Nejlepší je zvolit ubytování za Cape Townem a dělat „hvězdicové“ výlety. Je příjemné se vracet do stejného místa a raději si odpočinout než neustále vybalovat věci. Ideální volba pro luxusní firemní dovolenou, která bude aktivní, barevná, zábavná a hlavně bude vám „chutnat.“

BARVY A VŮNĚ MAURITIU

Hotel Dinarobin

Snobárna! Maledivy, Seychely, Réunion, Mauritus … jen moře, pláže, palmy, nic se tam nedá dělat, jen se válet a tloustnout. Omyl, vážení. Všechny tyto ostrovy jsou kromě nádherné přírody a pláží také ideální pro sportovní vyžití a jiné turistické aktivity. Na firemní dovolenou jsou jako dělané. Tam by se totiž opravdu mělo letět „za odměnu“. Mauritius je kouzelný ostrov plný protikladů: chatrče místních domorodců střídají luxusní resorty, nezajímavý kus pobřeží končí přenádhernou pláží, kus vyschlé půdy se mění v majestátní horu … Najdete tu sedmibarevnou lávu, vodopád, vodní nádrž a nejznámější poštovní zámku na světě, samozřejmě. Za ní se sice musíte vydat až do města Port Louis, ale tam jste autem za chvíli. Mnohem víc času vám zabere výlet na čtyřkolkách, potápění u korálových útesů nebo plavba katamaránem na ostrov Ile aux Cerfs. A pokud hrajete golf, nebudete vědět, které hřiště vyzkoušet dříve. Jako vážení hoteloví hosté budete mít to svoje, domovské, úplně zdarma. Na Mauritiu také pochopíte rozdíl mezi pěti hvězdičkovým, pěti a půl hvězdičkovým a šesti hvězdičkovým hotelem. Není to o zlatých kohoutcích v koupelně, ani o velikosti postele v apartmánu, ani o lepších slunečnících na pláži. Je to o tom, že i když jsou hotely plné, jsou vlastně „prázdné“. A když sedíte v klubovkách lobby nebo v křeslech u bazénu, stačí jen zvednout oči a je tu číšník, odnikud. A přinese vám, co si jen budete přát. Je to o atmosféře. Ale to se nedá vyprávět, to se musí zažít. A klidně i několikrát.

PO PROVENCE NA KOLE I LODÍ

Pont du Gard

O Provence už byla napsána spousta knížek (u nás tak oblíbeným Peterem Maylem) a natočena spousta filmů,. Tím neznámějším je asi Dobrý ročník. Hlavní hrdina Max (Russel Crowe) tam ukazuje vztyčený prostředníček skupině cyklistů předjíždějících jeho malé auto Smart a křičí na ně „Lance Aaaaaarmstrooong“. Humorná scéna, ale naprosto realistická. Krajem Lubéronu, krajem těch levandulových polí a stovek vinic se rok co rok prohánějí skupiny namakaných a velmi rychlých (většinou) mužů. Ono to hodně stmelí kolektiv, jak se dříve říkalo. Společná fyzická námaha, dobrodružství, večerní posezení u vína nebo calvadosu. Provence je kouzelný kousek Francie a na kvalitu silnic jsou tam náležitě pyšní. My jsme tam teda na kolech nejeli, jeli jsme normálně autem, ale zase se můžeme pochlubit projetím hradu Lacoste (ano, autem), protože nás tam zavedla GPS. Zkuste couvat, když máte po obou stranách vozu cca 3 cm, to prostě nejde. To by se cyklistům nestalo. A co zkombinovat pár dní té rasoviny na kole s pár dny pohody a relaxu na lodi? Je to jednodušší než si myslíte, stačí jen projet částí Languedocu a jste v Séte nebo v Agde nebo Narbonne a tam na vás bude čekat plně vybavený Tarpon 42 a můžete plout třeba do Carcassone. Nebo až do Toulouse, pokud máte dlouhé volno. Z paluby lodi je krajina stejně krásná jako ze sedla kola a ještě u toho člověk může vychutnávat místní husí játra, cassoulet, pár sklenic vína i dobrý doutník. Nevěříte?

FOTOGRAFEM V AFRICE

Aquila resort

Kdo by aspoň jednou za život nechtěl vidět „velkou pětku“? Tím myslím slona, buvola, lva, geparda a nosorožce. A kdo by si ji nechtěl vyfotit zblízka? Ne z korby kostitřasu, kde kolem vás bude pokřikovat třicet dalších turistů. Privátní fotografování s privátním průvodcem je opravdu speciální záležitostí a je to s běžnými zájezdy na safari nesrovnatelné. Můžete si zajet do jihoafrického Kruger parku, do tanzanijského Ngorongoro nebo do atraktivního (a ne zrovna levného) Serengeti či do keňského Maasai Mara. Celý týden se můžete prodírat větvemi keřů, čekat schovaní u jezer nebo za velkými kameny na tu nejlepší momentku. Připravte se na pořádné vedro a sucho. Zato večer si to bohatě vynahradíte v kempech. Jsou na vysoké úrovni, perfektně vybavené, čisté, s veškerým servisem.  O večerní program je postaráno a jídlo je opravdu výborné. Koho by ale nelákaly blízké bílé pláže a tyrkysové moře, kde by člověk rád smyl prach z cest v národních parcích a trochu si odpočinul od držení dlouhých a těžkých objektivů? Ideální kombinací desetidenního pobytu je pět dní na safari a třeba čtyři dny na Zanzibaru. A je jedno, zda na Zanzibar poletíte z Nairobi nebo Dar es Salam. Třeba z Tsavo West National park je opravdu kousek. Cesta není dlouhá a zanzibarské pláže a míchané koktejly patří v Africe k těm nejlepším. Při včasné rezervaci je šance sehnat místo i v některém z hotelů na severovýchodním pobřeží, kde bývá beznadějně vyprodáno, ale zdejší pláže a koupání jsou opravdu vyhlášené. A fotit tam můžete taky :-).